W dniach 23-25.10 w Poznaniu odbyły się największe targi recyklingowe w Europie Wschodniej – Pol-Eco System 2018. Jak co roku, swoje maszyny pokazał tam Pronar. Wśród nich światowe oraz krajowe premiery. Podobnie jak w latach ubiegłych nie obyło się bez nagród dla firmy z Narwi.
Pronar pojawił się w hali 7A na stoisku nr 20. Elementem centralnym była makieta instalacji sortowniczych do zagospodarowania odpadów komunalnych zmieszanych i pochodzących z selektywnej zbiórki. Są to rozwiązania efektywne i nowoczesne. Ich modułowy charakter daje możliwość nie tylko stworzenia całej linii od podstaw, ale także stałej rozbudowy i dopasowania nowych elementów do istniejących już sortowni. Klienci mogą wybierać spośród różnych wariantów – od wersji z wyposażeniem standardowym, aż po te zapewniające wysoki poziom automatyzacji i funkcjonalności. Maszyny w instalacji oparto o rozwiązania konstrukcyjne Pronaru oraz podzespoły renomowanych producentów. Całą linię opracowano we współpracy z Centrum Badawczo-Rozwojowym.
Na targach światową premierę miał mobilny rozdrabniacz szybkoobrotowy PRONAR MRW 1.53. To nowoczesna i innowacyjna maszyna służąca do rozdrabniania odpadów zielonych (liście, trawa, krzewy) i drzewnych (gałęzie, palety, ścinki drewna). Rozdrabniacz wyposażono w silnik spalinowy Volvo Penta o mocy 530 KM, który poprzez sprzęgło hydrokinetyczne i przekładnię pasową napędza ważący 2500 kg wał rozdrabniający. Na nim zamontowano 36 noży bijakowych, które obracają się z prędkością 1000 obr./min. Pozwala to na osiągnięcie bardzo wysokiej wydajności pracy i różnych wielkości frakcji rozdrabnianego materiału. Tę można łatwo regulować poprzez wymianę sit wykonanych ze stali o specjalnych parametrach wytrzymałości umieszczonych pod wałem rozdrabniającym.
Podczas Pol-Eco System 2018 swoją krajową premierę miał jednowałowy rozdrabniacz wolnoobrotowy PRONAR MRW 1.300, który jeszcze przed targami otrzymał Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich. Ta maszyna znajduje zastosowanie m.in. przy produkcji kompostu, rozdrabnianiu zielonych odpadów organicznych i drewnianych, biomasy, papieru, tworzyw sztucznych, plastiku, folii oraz drobnego złomu. PRONAR MRW 1.300 zwiększa produktywność procesu przetwarzania odpadów poprzez poprawę jego efektywności i jakości rozdrobnienia materiału wejściowego. Uzyskane w wyniku rozdrobnienia frakcje mogą zostać wykorzystane m.in. do produkcji tzw. paliw RDF (o dużej wartości opałowej), nawozów, wysokiej jakości kompostu lub też być przeznaczone do dalszego przetwarzania. Sercem maszyny jest silnik Volvo Penta o mocy 550 KM. Bezpośrednie przeniesienie napędu z silnika na wał rozdrabniający powoduje mniejsze zużycie paliwa. Dla zabezpieczenia silnika, elementów przeniesienia napędu, wału i noży rozdrabniających w układzie zastosowano sprzęgło hydrokinetyczne, które amortyzuje uderzenia powstające w układzie przeniesienia napędu. Bogate wyposażenie opcjonalne pozwala na dopasowanie rozdrabniacza do wymagań klienta.
W Poznaniu pojawiły się jeszcze trzy dobrze znane maszyny – mobilny przesiewacz bębnowy na podwoziu gąsienicowym PRONAR MPB 20.72g, mobilny przenośnik taśmowy PRONAR MPT 24g i mobilny rozdrabniacz wolnoobrotowy PRONAR MRW 2.85h.
Podczas uroczystej gali Prezesowi Rady Właścicieli Sergiuszowi Martyniukowi wręczono Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich. To nagroda za innowacyjną i nowoczesną maszynę, jaką jest mobilny rozdrabniacz wolnoobrotowy PRONAR MRW 1.300. Jest to już czwarty Złoty Medal MTP dla produktów Pronaru. Druga nagroda to Acanthus Aureus za wyróżniającą się strategię marketingową oraz imponujące stoisko. Niezwykle miłym akcentem targów było także wręczenie statuetki z okazji 30 lat istnienia firmy Pronar. Tę otrzymał Prezes Rady Właścicieli Pronaru z rąk Prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich Przemysława Trawy.
Wystawa w Poznaniu była także świetną okazją do spotkań. Stoisko Pronaru odwiedził m.in. Minister Środowiska Henryk Kowalczyk. Był pod dużym wrażeniem ekspozycji oraz szerokiego asortymentu firmy. Targi to także świetna okazja do spotkania z klientami – także z tymi zagranicznymi. Specjalnie z tej okazji w Zakładzie Zagospodarowania Odpadami w Lulkowie koło Gniezna zorganizowano pokaz pracy maszyn Pronaru – mobilnego rozdrabniacza wolnoobrotowego PRONAR MRW 2.85, mobilnego przesiewacza bębnowego PRONAR MPB 18.47 i mobilnej przerzucarki kompostu PRONAR MBA 4512g. Z możliwości zobaczenia jak pracują maszyny Pronaru w swoim naturalnym środowisku skorzystało kilkadziesiąt osób.
Targi Pol-Eco System to największe i najważniejsze wydarzenie tego typu w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Wystawcy z całego świata prezentują tam najnowsze technologie, rozwiązania oraz produkty służące zrównoważonemu rozwojowi. O targach piszą najważniejsze stowarzyszenia i organizacje branżowe oraz liczne media. Pronar od lat regularnie pojawia się na nich z silną reprezentacją.
Ostatnie
- 25 paź 2024Gala wręczenia odznaczeń resortowych w Centrum Wystawowym PRONAR
- 01 paź 2024Otwarcie stacjonarnego sklepu z częściami zamiennymi PRONAR
- 22 sie 2024Sklep internetowy Pronar Wheels
- 29 maj 2024Pronar i Wojskowa Akademia Techniczna łączą siły na rzecz innowacji
- 27 maj 2024Prestiżowe wyróżnienie Polskiej Rady Biznesu dla Prezesa PRONAR